تشریح سه حلقه تحقیر : توهین به مادران و دختران گچسارانی تا کی ادامه دارد؟

آوینا یوسفی : مدتهاست مادران و دختران گچسارانی آماج حملات و تهمت های نسنجیده، قرار گرفته اند. مادران و دختران شهری که اولین شهیدان انقلاب اسلامی استان را در دامان پاک خود پرورانیده اند. مادرانی شهری که سالها معبر رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس بوده است.

سناریویی که خواسته و یا ناخواسته عفاف و حجاب زنان و دختران شهر شهید پرور و ولایت مدار گچساران را به سخره گرفته و مورد تعرض قرار داده است. این “زنجیره تحقیر” زنان و دختران گچساران ، که در سه حلقه بهم تافته طی سه سال ادامه دارد ، را مورد بررسی قرار میدهیم :

حلقه اول:

در تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۹۰ که تریبون مقدس نماز جمعه گچساران توسط حجه الاسلام حجازی امام جمعه محترم، در اختیار غلامعلی رضوانی آخرین معاون سیاسی و امنیتی دولت محمود احمدی نژاد (در استان) قرار گرفت، وی طی سخنانی  به حجاب و عفاف زنان گچسارانی تعرض نمود.

به گزارش ایلنا – یاسوج: اظهارات معاون سیاسی – امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص حجاب زنان گچسارانی سبب واکنش تند نمازگزاران این شهر در نماز جمعه امروز شد.” غلامعلی رضوانی ” در بخشی از سخنان خود در نماز جمعه شهرستان گچساران به شدت از وضعیت کنونی حجاب خانم های گچسارانی انتقاد کرد.

انتقادات شدید معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد سبب اعتراض برخی نمازگزاران گچسارانی و ترک نماز جمعه توسط آنها شد. برخی از نمازگزاران گچسارانی حتی با رضوانی دیدار کرده و بشدت از سخنان نسجیده او انتقاد کرده که مجادله لفظی را هم به دنبال داشته است.

رضوانی در این سخنان خود گفته بود بی حجابی در گچساران رواج دارد که بلافاصله “رفیعی ” یکی از نمازگزاران این شهرستان بشدت به این سخنان او اعتراض و تعدادی از نمازگزاران نماز را ترک کردند. معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز سخنان خود را قطع کرد و ادامه نداد.

سخنان این مسول دولت احمدی نژاد با واکنش تند غلامرصا تاج گردون نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی رو به رو شد. تاج گردون طی نامه سرگشاده به حسین صابری استاندار وقت ، اعلام نمود: احتمالاً مطلع گردیده‌اید که معاون سیاسی جنابعالی در سخنانی ناشایست و در بین خطبه‌های نماز جمعه گچساران عفاف و حجاب در این شهرستان را مورد تعرض قرار داده و این کلام موجب ناراحتی و اعتراض شهروندان و نمازگزاران عزیز شده است.

موضوع را از محترمین و نمازگزاران حاضر در نماز جویا شدم و اطمینان حاصل کردم گفتار بیان شده توسط ایشان دور از ادب، غیرمسئولانه و توهین‌آمیز بوده و می بایست سریعاً توسط جنابعالی که بالاترین مقام مسئول استان و مسئول مافوق ایشان هستید واکنش صورت گرفته و برخورد لازم انجام پذیرفته و اطلاع رسانی فرمایید.

تاج گردون در آن مرقومه نوشت :

– مردم شریف گچساران آنانی بودند که در دوران انقلاب با خون بهترین جوانانش انقلاب را به ما هدیه کردند.

– مردم شریف گچساران آنانی بودند که هر روز میزبان شهیدی بودند و خانه خانه این دیار بوی شهید می دهد و بد نیست ایشان به عنوان وظیفه قانونیشان که متاسفانه به فراموشی سپرده، حضوری در متراکم ترین گلزار شهدای استان که قبور متبرکشان در شانشان نیست داشته و از توهینی که به خواهران آن شهدا کرده در برابر این لاله های به خون خفته سر عذرخواهی فرود آورده و ره دیگر انتخاب کرده و آنچه که در توان و شان ایشان نیست، کنار گذاشته و اصلاح خویش کند.

– مردم شریف گچساران آنانند که در هر صحنه ای به فرمان رهبرشان لبیک گفته و خالصانه به میدان آمدند و همواره افتخار آفریدند. – لرها و ترک‌زبانان و مردم سراسر نقاط ایران که از مومنان این دیارند (بهبهانی-اصفهانی-بندری-بختیاری و…) تاب تحمل این توهین را ندارند و ضرورت دارد سریعاً این موضوع را پیگیری و اصلاح فرمایید.

اهانت به حجاب و عفاف زنان گچسارانی تنها به واکنش تاجگردون منتهی نشد، بلکه امام جمعه موقت گچساران نیز به این اهانت واکنش نشان داد.

حجت الاسلام پرویز خواجه زاده ” در گفت و شنود اختصاصی با ایلنا از گچساران گفت: پس از خطبه های نمازجمعه امروز تعداد زیادی از نمازگزاران به اینجانب مراجعه و ضمن اعلام نارضایتی از سخنان معاون سیاسی – امنیتی استاندار تاکید داشتند که رضوانی باید پاسخگوی اظهارات امروز خود باشد.وی با تاکید بر اینکه معاون سیاسی استاندار می توانست بهتر از این سخنان خود را اعلام کند، اظهارداشت: شهرستان گچساران برجستگی ها و خدمات زیادی دارد که جناب رضوانی می توانست آنها را بیان کند.

این موضوع همچنین با واکنش تند ریس اصولگرای(وقت) شورای اسلامی شهر گچساران مواجهه شد. رئیس شورای شهر اظهارات جنجالی معاون سیاسی – امنیتی استاندار را ، توهین به خانواده شهدا خواند و گفت: آیا این صحیح است که یک مقام ارشد استان در نماز جمعه شهرستان به خانواده های شهدا توهین کند؟

” علی محمد علیزاده ” در گفت و شنود اختصاصی با “ایلنا” از گچساران با بیان اینکه این مسئول باید قبل از اظهار نظر در خصوص گچساران باید از تاریخ این شهرستان اطلاع می داشت ، اظهارداشت : به نظرم این شهر را باید شهر شهداء نامید شهری که در آذرماه ۵۷ با جمیعت اندک خود ۶ شهید را تقدیم انقلاب کرده است.

وی افزود: آیا شهری که فرزندانش را در عملیات های هشت سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب و اسلام کرده است شایسته چنین توهین هایی بود؟ رئیس شورای گچساران با اشاره به موفقیت های علمی گچساران و کسب رتبه های مختلف علمی توسط آنها خاطر نشان کرد: این درست نیست که فردی بدون اطلاع به این شهر توهین کند. علیزاده با تاکید بر عذرخواهی هرچه سریعتر استاندار و معاون سیاسی او از مردم گچساران گفت: استاندار باید به زیر مجموعه خود یاد دهد که چگونه حرف بزنند تا تنش ایجاد نشود.

کوکب حاتمی دیگر عضو شورای شهر نیز در واکنش به اظهارات معاون سیاسی دولت احمدی نژاد گفت : “

ما باید زمینه ساز عواملی باشیم که دست به دست هم بدهند و فرهنگ را بسازیم نه اینکه در تریبون نمازجمعه که انعکاس وسیعی دارد فریاد بزنیم و …این عضو شورای شهر گچساران گفت: او(رضوانی) باید بداند که شهر گچساران روزی گذرگاه کاروان شهیدان گرانقدر استان بود و کوچه های این شهر با عکس شهیدان این شهر زینت‌ شده است گفت: یک مسئول سیاسی که نفر دوم استان است نباید حرفی بزند که خودش را زیر سوال ببرد. ریس انجمن بانوان گچساران افزود: معاون سیاسی باید بدانند که وضعیت حجاب در گچساران نسبت به جاهای دیگر مطلوب‌تر است.

این فعال سیاسی – اجتماعی گچساران با تاکید بر اینکه معاون سیاسی – امنیتی استاندار باید هر چه سریعتر از مردم عذرخواهی کند گفت: مطالب گفته شده توسط ایشان در نماز جمعه گچساران اصلا در شان یک مسئول نبود.

در این میان هیچ خبری از واکنش های تند حجه الاسلام حجازی امام جمعه محترم گچساران ، سرهنگ رمضانی باجناق علیمراد جعفری نماینده اسبق ، یدالله مرادی ریس معزول میراث فرهنگی و اکبر علیزاده فرماندار … دولت پیشین و حجه الاسلام عبودی امام جمعه محترم باشت نبود و نشد؟ و هیچ حساسیت و اعتراضی نسبت تعرض صورت گرفته به حجاب و عفاف مادران و دختران گچسارانی از سوی این افراد بگوش نرسید؟

حلقه دوم:

حلقه دوم اظهارات حجه الاسلام حجازی و حجه الاسلام عبودی به بهانه جشنواره فرهنگی – سنتی مشک و ملار بود .

حجه الاسلام حجازی امام جمعه محترم گچساران در تاریخ های۱/۳/۹۴ و ۸/۳/۱۳۹۴یعنی حدود سه سال پس از اظهارات غلامعلی رضوانی با اشاره به جشنواره بازی های بومی و محلی ، باز محکم تر بر طبل بی حجابی زنان و مادران گچسارانی حاضر در جشنواره ، کوبیدند ، آنهم به بهانه جشنی که حتی در آن حضور نداشتند؟

وی نه تنها در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه بلکه در حضور مشاور وزیر کشور …. حجازی به بی حجابی جشنی سنتی بسنده نکرد و آنرا تا لهو و لعب صفت نامید و تا ترویج بی حجابی ترسیم کرد و همتای دیگرش در باشت نیز ، آنرا ترویج منکرات … لقب نهاد.

به نقل از رسانه های محلی حجازی در حضور مشاور وزیر کشور فرمود: جشنواره‌ای توسط دولت، نماینده مجلس و برخی مسئولان استان با نوازندگی، وضع بد حجاب و مراسم لهو و لعب برگزار شده است.

وی با بیان اینکه هر جلسه‌ای که در با لهو و لعب همراه باشد حرام است، افزود: هر جایی که لهو و لعب برای خوشگذرانی برگزار شود و باعث غفلت از یاد خدا شود، حرام است.

حجازی از سوا شدن زنان بر روی اسب در این جشنواره انتقاد کرد و گفت: رقصیدن زن و مرد به صورت مختلط و سوار کردن زن با بد‌ترین پوشش بر روی اسب و دور زدن جلوی چشم نامحرم حرام است اما متأسفانه توسط دولتی‌های ما در حال انجام است.

امام جمعه گچساران بیان کرد: متأسفانه گاهی میلیون‌ها تومان پول صرف مراسمات اینچنینی می‌شود اما هیچ پول و اعتباری برای مسائل و برنامه‌های دینی در نظر گرفته نمی‌شود. با پول بیت‌المال عده‌ای با پوشش نامناسب سوار بر اسب در حال ترویج بی‌حجابی هستند که باید در خصوص برگزاری این جشنواره‌ها تجدید نظر شود.

حتی امام جمعه دهدشت که در بیخ گوش ایشان در همین ۲۲ بهمن گذشته در جشنواره عشایری با حضور نماینده معمم کهگیلویه نیز آواز ساز و دهل ، اسب سواری ، عروسی و … برگزار شده بود و کسی صدای اعتراضش را نشنیده بود به تبعیت از همتای خود در گچساران ، نیز ، در نماز جمعه دهدشت ،جشنواره مشک و ملار در گچساران را یادآور شد و با اشاره به اجرای برنامه‌های این جشن گفت: این مراسم نگرانی‎هایی را به وجود آورده است و مسئولان باید توجه کنند. خطیب جمعه دهدشت با بیان این‌که چه ضرورتی دارد یک دختر سوار بر اسب در ملاء عام بتازد، با ضد فرهنگ دینی خواندن این اقدام افزود: آیا مرد در این کشور نیست تا یک دختر بخواهد اسب‌سواری کند؟

حلقه سوم:

به نقل از تسنیم، محمد رمضانی اظهار داشت:

متأسفانه در شهرستان گچساران توجهی به مسائل فرهنگی نمی‌شود و همین سبب شده که امروز در این شهر شاهد مشکلات فرهنگی بسیاری باشیم.

مشکلات و معضلات فرهنگی در حال حاضر در گچساران همچون بدحجابی به دلیل ضعف مدیریت در این شهر است.

سه حلقه و چند نکته:

آیا آن زمان که غلامعلی رضوانی معاون سیاسی دولت مورد وثوق محمد رمضانی، مادران و دختران گچسارانی را بی حجاب خواند، باز هم به استدلال رمضانی، مشکلات مدیرتی دوستان و همفکران ایشان منجر بود؟

یا آن سخنان نسنجیده ، استارت سناریویی برای تحقیر بانوان گچسارانی بود که تا به امروز ادامه دارد ؟

آیا در دوره میراث فرهنگی یدالله مرادی از گناوه گچساران تا نیاوران تهران ، آواز ساز و دهل و دستمال بازی بگوش نمی رسید؟ آیا در روزهای انتخابات مجلس هفتم و هشتم آواز زنده ارگ و مهتر پیش از نطق کاندیداها و بعضا نمایندگان سابق گچساران آن هم با رقص و پای کوبی پسران و دختران شنیده و دیده نمی شد؟

چرا آن موقع دوستان دلواپسی و نگرانی اعلام نمی کردند؟ این سیاست یک بام دو هوا تا کی باید ضربه بر پیکره اعتماد عمومی مردم بعنوان بالاترین سرمایه اجتماعی بزند؟ و تا کی باید حجاب و عفاف مادران و دختران شهری که مرکز انقلاب و مبارزات انقلابی در جنوب کشور بود مورد تاخت و تاز بازیگران عرصه سیاسی واقع گردد؟؟ تا کی باید برای از بازی بیرون کردن رقیب سیاسی از حجاب و عفاف زنان و دختران گچساران و سایر ارزشها و مقدسات مایه گذاشت؟

آیا اختصاص یک میلیارد تومان برای مصلای گچساران، اقدام فرهنگی نبود؟ آیا اینهمه کمک برای دارالقرآن و حوزه های علمیه در گچساران از چشمان تیز بین امام جمعه محترم باز مانده است؟

آیا مسابه چنین جشنهایی در دیگر شهرهای استان، در همین مدت اخیر، برگزار نشد؟

آیا وقتی با مجریان و یا بعضا مدعون خاص، یک مراسم فرهنگی و سنتی زاویه داریم، باید همه کاسه کوزه ها را بر سر حجاب مادران و دختران شهرمان بشکنیم؟

شادی و نشاط لازمه جامعه ای است که به تعبیر زیبای مقام عظمای ولایت همواره در معرض خطر تهاجم فرهنگی بیگانه گان قرار دارد. در ایام عید بزرگ ولایت و میلاد ذخیره کاعنات حضرت ولی عصر (عج) ، و همچنین سالروز وفات بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و در آستانه سفر حضرت آیت الله علوی، وزیر محترم اطلاعات به استان ،جا دارد ، همه مسولین همچون گذشته با جدیت به حراست از ارزشهای انقلاب و مهمترین آن یعنی حفظ کرامت و حقوق شهروندی و اعتلای سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد ، امید و نشاط مردم گچساران بکوشند و این ضایعات و تحقیر هایی که بر مادران و دختران مسلمان و شیعه گچساران رفته است را شجاعانه جبران نمایند.

/ 0 نظر / 36 بازدید